Przygotowanie i przeprowadzenie wyborów

REALIZACJA ZADANIA: "Wybory młodzieżowe"

Dodano: 30.05.2019

PUNKTY: 250

0

0

Przygotowania

Podzieliliśmy się na 3 trzyosobowe zespoły. Pierwszy z nich odpowiadał za wydrukowanie i wycięcie kart do głosowania oraz plakatów, a także ustawił on tablicę informującą o wyborach przed biblioteką. Do obowiązków drugiego należało przygotowanie "lokalu wyborczego" poprzez zdobycie starej urny szkolnej oraz zainstalowaniu jej w bibliotece razem z miejscem do głosowania. Trzeci zespół natomiast wchodził w skład komisji wyborczej. W organizacji wspierała nas pani bibliotekarka poprzez pomoc w znalezieniu starej urny oraz pilnowaniu porządku w "lokalu wyborczym". Wybory odbyć miały się 22 maja, w środę.

Przeprowadzenie wyborów

Chciałyśmy przeprowadzić wybory jak najbardziej autentycznie, więc uczniowie mogli oddać głos jedynie po pokazaniu nam dokumentu ze zdjęciem (np. dowód, legitymacja). Następnie zabierali kartę do głosowania, udawali się w odosobnienie i mogli tam oddać zagłosować na swojego kandydata. Następnie wrzucali swoją kartę do urny. Zaskoczyło nas pozytywne podejście i powaga uczniów w stosunku do głosowania. Oprócz tego byłyśmy zdziwione jak podekscytowani uczniowie byli faktem obecności urny, bardzo cieszyli się, że mogą wrzucić tam swój głos. Wyzwaniem był dla nas natłok uczniów, który pojawiał się na niektórych przerwach, jednak dzięki dobrej organizacji i pomocy pani bibliotekarki udało nam się z tym poradzić.

Wyniki wyborów

W naszej szkole frekwencja wynosiła 20,4%, więc nie była ona najwyższa. Największą liczbę głosów otrzymała Koalicja Europejska z 29,8%. Niewiele mniej, bo 28,6% głosów uczniowie naszej szkoły oddali na Wiosnę. Trzecią siłą była Polska Fair Play, uzyskując 11,9% głosów. Konfederacja, mająca 10,7% poparcia, Lewica razem oraz PiS które uzyskały po 7,1%, przekroczyłyby próg wyborczy - jedyną partią której by się to nie udało jest Kukiz'15, które zyskało jedynie 4,8% poparcia. Możemy zdecydowanie powiedzieć, że młodzież w naszej szkole wybrała partie wolnościowe, liberalne. Ponad połowa osób oddających głos postawiła krzyżyk przy partii o wartościach lewicowych. Uczniowie byli również bardzo ciekawi, jakie będą wyniki naszych wyborów i okazywali zainteresowanie wygraną partią.

Galeria zdjęć


Podobało Ci się

Komentarze

Brak dodanych komentarzy.

Jeżeli uważasz, że relacja zawiera nieodpowiednie treści, zgłoś to administratorowi Zgłoś