Czy warto głosować?

REALIZACJA ZADANIA: "Zorganizuj kampanię profrekwencyjną"

Dodano: 27.05.2019

PUNKTY: 0

0

0

Przygotowania

Wspólnie napisaliśmy artykuł na stronę szkoły i do lokalnej prasy ("Gazeta Drezdenecka", "Twoje Wieści"):

"Czy warto głosować? Prawybory do Parlamentu Europejskiego dla uczniów naszej szkoły"

Odpowiedzi na to pytanie będą różne, w zależności od tego, czy zadamy je ludziom młodym czy starszym, wykształconym czy też nie, interesującym się losem państwa czy też osobom nieświadomym politycznie. My, uczniowie klasy 3 gimnazjum w Szkole Podstawowej nr 3 im. H. Sienkiewicza w Drezdenku wiemy, że udział w wyborach jest bardzo ważną sprawą. Poprzez oddany głos można bowiem wpłynąć na losy własnego kraju, ale też i Europy – jak w przypadku wyborów do Parlamentu Europejskiego.

Z racji wieku nie możemy brać udział w głosowaniu, które odbędzie się do Europarlamentu 26 maja 2019 r., ale możemy sprawdzić się podczas prawyborów, które zorganizujemy w naszej szkole 22 maja br. Każdy uczeń z klas 7-8 SP oraz 3 gimnazjum będzie mógł w tym dniu zagłosować na wybrany przez siebie komitet wyborczy. Decyzję o tym, który to ma być komitet, nasi koledzy podejmą w wyniku choćby dyskusji, które prowadzone były podczas lekcji wiedzy o społeczeństwie (oparte o zasady neutralności politycznej), ale też na podstawie prostego narzędzia, jakim jest Latarnik Wyborczy (https://latarnikwyborczy.pl/). Bazuje on bowiem na pytaniach opartych na głównych założeniach programowych poszczególnych komitetów, przez co pozwala sprawdzić, poglądy którego komitetu są nam najbliższe. Każdy również mógł sprawdzić swoją wiedzę na temat Parlamentu Europejskiego poprzez krótki quiz, który powstał na potrzeby naszych działań – zachęcamy, by również z niego skorzystać, wystarczy kliknąć w podany link: https://docs.google.com/forms/d/e/1FAIpQLSdo2BUN4qWumWpbd-SWUf9hwaEavMnIQdxa2Z4c43EMHkoxaw/viewform?fbclid=IwAR0aJfzX4BAYAfOYulFb2chimuPlML-QlibPPFIW5OZkgEo9DUcUyIjrwuY .

Realizując program „Młodzi Głosują - wybory do Parlamentu Europejskiego 2019” chcemy zwrócić uwagę na fakt, jak ważna jest frekwencja wyborcza. Nie można lekceważyć danego nam prawa korzystania z jednego z demokratycznych przywilejów, jakim jest możność oddania na coś głosu, decydowania o czymś ważnym dla państwa i kontynentu. Stąd też pragniemy zachęcić nie tylko uczniów naszej szkoły do udziału w prawyborach, ale także dorosłych obywateli do tego, by wzięli udział w wyborach. Pamiętaj, Twój głos jest ważny!

Uczniowie klas 7 i 8 SP oraz klas 3 gimnazjum mogą zagłosować na wybrany przez siebie komitet wyborczy w dniu 23 maja br. w godzinach 8.15 - 13.15 na świetlicy szkolnej.

Zespół Młodego Obywatela


Przeprowadzenie kampanii

Działania profrekwencyjne przeprowadziliśmy w dniach 20-22.05 br. poprzez akcję oplakatowania szkoły w plakaty przesłane przez CEO (ciekawe treści, przystępna forma), a także artykuł "Czy warto głosować? Prawybory do Parlamentu Europejskiego dla uczniów naszej szkoły" zamieszczony na stronie www szkoły oraz w lokalnej prasie. Plakaty były ogólnodostępne, mogli sie z nimi zapoznać również rodzice/goście odwiedzajacy naszą szkołę. Mile zaskoczył nas fakt, iż nasz artykuł został zamieszczony w lokalnej prasie prawie od razu po jego wysłaniu do redakcji gazet. Wyzwaniem było dla nas wspólne napisanie teo artykułu, by był on przystępny dla każdego i miał jasny przekaz: Frekwencja jest ważna, a każdy głos się liczy!

Lekcja o Parlamencie Europejskim

Lekcje przeprowadzono w oparciu o scenariusze z CEo, choć nieznacznie je zmodyfikowano: 20.5 br. kl. 8a "Co wiem na temat Parlamentu Europejskiego?" (19 osób); 22.05 br. kl. 8a "Czy frekwencja wyborcza jest ważna? O czym świadczy?" (21 osób); 21.05 br. kl. 8b "Co wiesz o Parlamencie Europejskim?" (20 osób). Zostały one bardzo dobrze odebrane przez naszych rówieśników.

Rezultaty

Działania nasze zostały bardzo dobrze odebrane przez społeczność naszej szkoły, ale nie tylko, np. mile zaskoczył nas fakt, iż dziadek jednej z uczennic z młodszej klasy podszedł do nas w trakcie wieszania plakatów na temat frekwencji wyborczej, który orzymaliśmy z CEO i pochwalił nas za zaangażowanie i troskę o losy naszego kraju. Dotarły więc one nie tylko do społecznosci szkolnej, ale też do części społeczności lokalnej (łacznie ok. 300 osób). Z chęcia włączymy się do kolejnej kampanii (choć już jako uczniowie szkoły ponadgimnazjalnej :)) i zrobimy to dużo wcześniej, by grono odbiorców było jescze większe.

Galeria zdjęć


Podobało Ci się

Komentarze

Brak dodanych komentarzy.

Jeżeli uważasz, że relacja zawiera nieodpowiednie treści, zgłoś to administratorowi Zgłoś