A czy Ty idziesz na prawybory?

REALIZACJA ZADANIA: "Sprawdź wiedzę o wyborach i Parlamencie Europejskim"

Dodano: 27.05.2019

PUNKTY: 3

0

Przygotowania

Wyznaczyliśmy to zadanie dwóm osobom z naszej grupy, które najbardziej chciały się za to zabrać. Te osoby wspólnie ustaliły kiedy i gdzie najlepiej jest przeprowadzić ankietę oraz ułożyły pytania. Cały plan razem z pomysłami na pytania został przedstawiony reszcie grupy oraz nauczycielce, która sprawowała pieczę nad całym projektem. 

Przeprowadzenie sondażu

Ankietę przeprowadzaliśmy kilka dni przed szkolnymi prawyborami na przerwach. Przepytaliśmy łącznie 90 osób w tym uczniów i nauczycieli z naszej szkoły. Ankeieta miała na celu ustalenia przypuszczalnej frekwencji na prawyborach oraz uświadomienia ludziom o zbliżających się wyborach do europarlamentu. Zadawaliśmy wszystkim po trzy krótkie pytania:


- Czy wybierasz się na szkolne prawybory do europarlamentu 23 maja?

- Czy już wiesz na kogo będziesz głosować?

- Czy wybierasz się na prawdziwe wybory 26 maja? (Jeśli osoba zadeklarowała, że ma ukończone 18 lat)


Nikt nie odmówił nam wzięcia udziału w sondażu, więc nie było z tym najmniejszego problemu. Jedynym wyzwaniem było to, że wielu uczniów w ogóle nie było świadomych, że zbliżają się jakieś wybory i było trzeba im tłumaczy na czym one polegają.

Wyniki sondażu


Wyniki prezentują się następująco:

- 87% odpowiedziało, że pójdzie na szkolne prawybory, a 13% nie ma zamiaru pójść

- 70% przyznało, że jeszcze nie wie na kogo będzie głosować, 30% już wybrało swoich kandydatów

- 90% osoby pełnoletnich zadeklarowało, że pójdzie na prawdziwe wybory, a jedynie 5% nie ma zamiaru pójść i 5% jeszcze tego nie wie


Byliśmy zadowoleni z wyników, zwłaszcza, że prawie 90% miała zamiar zagłosować w prawyborach, lecz ostatecznie frekwencja okazała się prawie o połowę niższa. Nie dziwi nas za to fakt, że zdecydowana większość nie wiedziała na kogo odda swój głos. Wielu młodych pytało się nas jacy są w ogóle kandydaci do wyboru oraz jakie mają programy. Najbardziej pozytywnym wynikiem jest 90% wśród osób posiadających już czynne prawo wyborcze. Jest to nadzieja, że tegoroczne wybory do europarlamentu nie będą miały aż tak niskiej frekwencji.


Podobało Ci się

Komentarze

Brak dodanych komentarzy.

Jeżeli uważasz, że relacja zawiera nieodpowiednie treści, zgłoś to administratorowi Zgłoś