Wybierz Europę, to Twoja Przyszłość!
REALIZACJA ZADANIA: "Wybory młodzieżowe"
Przygotowania
Naszą symulację postanowiliśmy przeprowadzić 23 maja 2019r. w godzinach 8.00- 13.00. Lokalem wyborczym stała się Aula Szkoły. Wybraliśmy 12-osobową Komisję Wyborczą. Przygotowaliśmy listy uczniów oraz nauczycieli jako spisy wyborców. Uznaliśmy , że skoro naszym celem jest promocja postaw obywatelskich, w tym gotowości do uczestnictwa w wyborach, więc wiek uczestników nie ma tu znaczenia:) Dzięki wsparciu naszej koordynatorki wydrukowaliśmy 500 kart do głosowania oraz protokoły głosowania. Wszystkie dokumenty opieczętowaliśmy pieczęciami Szkoły. Kolejnym zadaniem było zorganizowanie odpowiedniego wystroju lokalu wyborczego. Pomogli urzędnicy Starostwa Powiatowego i Urzędu Miasta i Gminy Busko-Zdrój. Pożyczono flagi oraz urnę wyborczą. Urna odpowiednio opieczętowana i zamknięta na kłódkę trwała na swoim stanowisku do końca głosowania. Zaopatrzono nas również w niezbędny materiał wyborczy czyli obwieszczenie Okręgowej Komisji Wyborczej w Krakowie z informacją o zarejestrowanych na terenie naszego, tj.10 okręgu wyborczego, komitetach wyborczych oraz kandydujących osobach. Rozpoczęta tydzień wcześniej kampania informacyjna przyniosła m.in. taki rezultat, że nasi koledzy z innych klas przynieśli nam kilkanaście własnoręcznie przygotowanych plakatów promujących ideę wyborów europejskich. Oryginalne, kolorowe tak skutecznie przykuwały uwagę, że postanowiliśmy je wykorzystać jako elementy uroczystego wystroju Sali. Przygotowaliśmy prezentację multimedialną na temat Parlamentu Europejskiego oraz odpowiednia oprawę muzyczną czyli hymn UE- Odę do Radości, która dyskretnie towarzyszyła pokazom przez cały czas . Jeden z naszych kolegów, spontanicznie zaaranżował skromny happening. Do ubrania przypiął 12 żółtych gwiazdek UE i przez cały czas rysował plakaty promujące wybory europejskie. Nie udało się wprowadzić zasady swobodnego udostępnienia lokalu wyborczego. Na życzenie Dyrekcji oraz nauczycieli opracowaliśmy harmonogram głosowania, w którym, ze względów logistycznych, podzieliliśmy klasy na poszczególne tury głosowania.
Przeprowadzenie wyborów
W naszej symulacji mogli wziąć udział wszyscy uczniowie i wszystkie uczennice naszej szkoły. Postanowiliśmy zaprosić do udziału także naszych nauczycieli. Pierwsi wyborcy pojawili się już o godzinie 8.00. Do obowiązku obywatelskiego nasi koledzy i koleżanki podchodzili z ogromnym zaangażowaniem, czego dowodem było np. wnikliwe analizowanie treści obwieszczenia Okręgowej Komisji Wyborczej w Krakowie z listą zarejestrowanych w Okręgu 10 komitetów wyborczych i kandydatów. Chcąc zachować apolityczność i neutralność nie mogliśmy udzielać informacji o kandydatach, choć wyborcy zasypywali nas ogromną ilością pytań w tej sprawie. Odsyłaliśmy więc zainteresowanych do Internetu i informacji PKW. Okazało się także, że dla niektórych, co ciekawe pełnoletnich uczniów, problemem była sama procedura głosowania np. sposób zaznaczania wyborczych preferencji na karcie do głosowania. Niestety, świadczyło to z jednej strony o ignorancji uczestników, ale tez potwierdzało konieczność prowadzenia takich akcji edukacyjnych, jak Młodzi Głosują, bo przecież prawdziwe wybory tuz, tuż!
Zaskoczyła nas, niestety, bierność naszych pedagogów. Na prawie 50 czynnych nauczycieli , tylko 10 osób wzięło udział w naszej symulacji! Uczestnicy mieli czasem problem z utrzymaniem dyskrecji w kwestii swoich preferencji wyborczych, co więcej, niektórzy nawet chętnie dzielili się swoimi opiniami z otoczeniem:( To tylko potwierdza, jak wiele trzeba jeszcze zrobić, by wyeliminować takie nawyki. Pozytywnym, optymistycznym akcentem było to, że nie było głosów sceptycznych w rodzaju: mój głos nic nie znaczy lub po co to wszystko?. To jest dla nas motywacja na przyszłość!
Wyniki wyborów
Frekwencja wyborcza wyniosła ok. 75%. Nie jesteśmy zbyt zadowoleni. Liczyliśmy na więcej. Intensywne ulewy, podtopienia w naszym regionie spowodowały tego dnia spora absencję w szkole uczniów dojeżdżających spoza Buska, którzy z tego powodu nie wzięli udziału w symulacji. Zwycięzcą naszych prawyborów okazał się Komitet Wyborczy Partii Wiosna Roberta Biedronia, co nas nie zdziwiło. Dalej, w kolejności KW Prawo i Sprawiedliwość, KWW Konfederacja Korwin Braun Liroy, KWW Kukiz’15, KKW Koalicja Europejska PO PSL N. Zieloni; KKW Lewica Razem- Partia Razem, Unia Pracy, RSS, KKW Polski Fair Play Bezpartyjni Gwiazdowski, KKW Polexit- koalicja. Dostrzegamy pewną tendencję: nasi koledzy i koleżanki wyraźnie kontestują dotychczasowych liderów i tzw. establishment partii politycznych,i szukają nowych idei, pomysłów, na zasadzie , trochę na zasadzie „od prawa do lewa”. Wyniki symulacji przesłaliśmy na platformę projektu Młodzi Głosują, oficjalnie opublikujemy je na stronie internetowej szkoły lobusko.pl oraz jej profilu FB , portalu regionalnym busko.com.pl dopiero wtedy, kiedy zostaną ogłoszone wyniki wyborów ogólnopolskich do Parlamentu Europejskiego 2019r. Póki co, pozostają w sejfie, w depozycie Dyrektora Szkoły.
Brak dodanych komentarzy.
Jeżeli uważasz, że relacja zawiera nieodpowiednie treści, zgłoś to administratorowi Zgłoś