Na kogo młodzi głosują w naszej szkole?

REALIZACJA ZADANIA: "Wybory młodzieżowe"

Dodano: 24.05.2019

PUNKTY: 250

0

0

Przygotowania

Wybory dla uczniów klas VI-VIII w naszej szkole odbyły się 22 maja 2019 roku. Każda z nas była odpowiedzialna za coś innego. Jedna zrobiła urnę, a np. Inna zajęła się kartami do głosowania, czy listą osób uprawnionych do głosowania. Tutaj ponownie najbardziej pomogła nam koordynatorka naszego zespołu. Pomogła nam skserować karty do głosowania oraz pomogła nam ze zorganizowaniem sali. A była to mała sala służąca do rozmów z rodzicami. Postawiłyśmy stół komisji na cała długość sali. Naprzeciwko znajdowało się mniejsze biurko, które za pomocą desek z sali informatycznej przerobiłyśmy na dwa stanowiska do głosowania. Stanowiska były łącznie cztery, bo za dwa pozostałe posłużyły nam ławki, oczywiście ze wspomnianymi wcześniej deskami. Na tablicy kredowej narysowałyśmy przykładowa kartę wyborczą, która jest dobrze wypełniona oraz napisałyśmy o tajności głosowania. Na środku postawiłyśmy urnę.

Przeprowadzenie wyborów

Uczniowie i uczennicy mogli głosować w godzinach od 8:30 do 13:50, na lekcjach jak i na przerwach. Aby zagłosować potrzebny był dowód tożsamości np. Legitymacja szkolna. Najwiecej głosujących przyszło do nas podczas dwóch przerw 20 minutowych, lecz na lekcjach zdarzały się wizyty pojedynczych osób. Po podpisaniu się przy swoim imieniu i nazwisku na liście uprawnionych do głosowania, uczniowie otrzymywali jedną kartę do głosowania, która po wypełnieniu wrzucali do urny. Pozytywnie zaskoczyła nas frekwencja oraz zaangażowanie jednej z nauczycielek języka polskiego.(nie naszej P. Koordynator), która swoim uczniom jako zadanie, zadała napisanie sprawozdania ze szkolnych wyborów. Największym wyzywaniem było dla nas pilnowanie, aby podczas przerw w lokalu wyborczym było cicho oraz, aby osoby, który już głosowały nie wchodziły do niego ponownie.

Wyniki wyborów

Frekwencja naszych szkolnych wyborów była dla nas zaskakująca. Uprawnionych do głosowania było 342, a zagłosowało 173, czyli frekwencja wynosiła około 52%. Uczniowie oddali 7 głosów nieważnych. Najwięcej, bo 45 głosów uzyskał komitet nr 1- Konfederacja Korwin, Braun, Liroy, Narodowcy. Drugie pod względem głosów miejsce uzyskały dwa komitety- Wiosna Roberta Biedronia oraz Koalicja Europejska PO, PSL, SLD, .N Zieloni. Uzyskały oni po 42 głosy. Następnie z 25 głosami, komitet Prawo i Sprawiedliwość. 13 głosów oddano na komitet Kukiz’15, a najmniej, bo 5 na komitet Lewica Razem- Partia Razem, Unia Pracy RSS. Wynikami nie dzieliłyśmy się z mediami, a w szkole zostaną ogłoszone w poniedziałek, 27.05

Galeria zdjęć


Podobało Ci się

Komentarze

Brak dodanych komentarzy.

Jeżeli uważasz, że relacja zawiera nieodpowiednie treści, zgłoś to administratorowi Zgłoś