Młodzieżowe wybory do Parlamentu Europejskiego w "Piątce"
REALIZACJA ZADANIA: "Wybory młodzieżowe"
Przygotowania
- Przeprowadzono dwie lekcje nawiązujące do tematyki wyborów oraz działalności Parlamentu Europejskiego.
- Powołanie uczniowskiej komisji wyborczej. Nasza komisja liczyła 7 osób.
- Potwierdzenie zgody dyrekcji na organizacje wyborów.
- Przygotowanie zasad prowadzenia szkolnych wyborów.
- Promocja szkolnych wyborów.
- Przygotowani list wyborców(Natalia i Martyna), kart do głosowania(Paulina i Michał) oraz lokalu wyborczego(Mateusz i Mikołaj).
- Lokal wyborczy został umiejscowiony w czytelni biblioteki szkolnej. W lokalu wyborczym przygotowano stół dla komisji wyborczej. Ustawiono stojak z flagami Unii Europejskiej i Polski. Przygotowaliśmy także plakaty informujące o wyborach do parlamentu Europejskiego w celu propagowani udziału w nich. Nasza urna wyborcza została zklaejona plombami ostemplowanymi pieczątką szkoły. Znalazło się na niej też logo programu "Młodzi głosują". Tak samo przygotowaliśmy karty do głosowania.
- Termin wyborów został wyznaczony na 22 maja 2019r. w godzinach od 11:30 do 13:40.
Przeprowadzenie wyborów
Akt wyborczy
Głosowanie rozpoczęto zgodnie z planem o godz. 11.30. Uczniowie bardzo chętnie brali udział w głosowaniu od pierwszych minut. Nauczyciele wyrazili zgodę na przeprowadzenie głosowania w trakcie trwających zajęć.
Po sprawdzeniu tożsamości ucznia, składał on podpis na liście uprawnionych do głosowania i otrzymywał jedną kartę do głosowania. Wszyscy członkowie komisji wyborczej w trakcie głosowania przebywali w lokalu wyborczym. Po zamknięciu lokalu o godz 13.40 nastąpiło otwarcie urny, przeliczenie kart w niej się znajdujących i porównanie z liczbą podpisów na liście wyborców. Następnie podliczono głosy oddane na poszczególne partie i powtórnie przeliczono głosy. Szkolna komisja wyborcza wypełniła protokół i złożyła pod nim swoje podpisy.
Pozytywnie zaskoczyła nas stosunkowo wysoka frekwencja i zainteresowanie, jakim wykazali się uczniowie naszej szkoły.
Młodzieżowe wybory do PE to niewątpliwie zdobyta cenna wiedza z zakresu prawa wyborczego, satysfakcja z udziału w projekcie "Młodzi głosują", możliwość pracy w zespole oraz współpracy przy realizacji powyższego przedsięwzięcia.
Wyniki wyborów
Frekwencja była dość wysoka, biorąc pod uwagę nieobecność w tym dniu wielu uczniów. W naszej szkole zwyciężył KKW Koalicja Europejska, uzyskując aż 41 głosów. Drugie miejsce z wynikiem 32 głosów zajął KW Wiosna. Trzecie miejsce przypadło KWW Konfederacji Korwin, Braun, Liroy, Narodowcy z wynikiem 21 głosów. Tuż za podium uplasował się KW Prawo i Sprawiedliwość z 19 głosami. KWW Kukiz'15 zajął miejsce 5 z 12 głosami, następnie miejsce 6 uzyskał KWW Polska Fair Play(10 głosów) a na ostatnim miejscu znalazł się KKW Lewica Razem, otrzymując 4 głosy.
Nie przekazaliśmy informacji o wynikach wyborów w szkole do mediów.
Brak dodanych komentarzy.
Jeżeli uważasz, że relacja zawiera nieodpowiednie treści, zgłoś to administratorowi Zgłoś