Sondaż uliczny

REALIZACJA ZADANIA: "Sprawdź wiedzę o wyborach i Parlamencie Europejskim"

Dodano: 24.05.2019

PUNKTY: 3

0

Przygotowania

Sondaż uliczny przygotowany przez uczniów zaangażowanych w szkolne wybory, przygotowany pod kierunkiem nauczyciela. Uczniowie podzielili sie zadaniami i na ulicy przeprowadzili badania zadajac swoim znajomym pytania dotyczące parlamentu europejskiego, łatwe i nieskomplikowane.

● Czy wie Pan/i, jakie wybory odbędą się 26 maja?

● Czy ma Pan/i swojego kandydata?

● Czy według Pana/i warto brać udział w wyborach?

Przeprowadzenie turnieju/quizu

Dnia 17.05.2019 r.został przeprowadzony sondaż uliczny o temacie przewodnim związanym z nadchodzącymi wyborami do Parlamentu Europejskiego. 20 osób musiało krótko odpowiedzieć na następujące pytania:

● Czy wie Pan/i, jakie wybory odbędą się 26 maja?

Spośród dwudziestu osób 18 wiedziało, jakie wybory się odbędą, co daje 90% świadomości przebadanych obywateli o głosowaniu. Jedynie 2 osobynie wiedziały, na co będą mogły zagłosować dwudziestego szóstego maja, co daje 10%.

● Czy ma Pan/i swojego kandydata?

Jedynie 12 osób spośród dwudziestu ponad tydzień przed wyborami określiło, że mają swoich kandydatów do Parlamentu Europejskiego, co daje 60%. Kolejne 6 osób odpowiedziało przecząco na to pytanie, więc aż 30%. 2 pozostałe wskutek odpowiedzi na poprzednie pytanie stwierdziły, że nie wiedzą, co daje 10%.


● Czy według Pana/i warto brać udział w wyborach?

10 osób spośród dwudziestu uznało, że warto brać udział w wyborach, czyli 50% przepytanych obywateli. 4 osoby wspomniały, że regularnie głosują. 7 osób opowiedziało się za tym, że nie warto głosować, co daje aż 35%. 3 osoby nie miały zdania na ten temat – 15%.


Wyniki turnieju/quizu

PODSUMOWANIE

Badanie pokazuje, że większość obywateli jest zaznajomiona z tym, co aktualnie dzieje się w Unii Europejskiej. Ludzie niewątpliwie chcą głosować i w większości korzystają z przywileju oddania głosu. Wiedzieli, na kogo chcą głosować. Połowa uznała, że wybory są jedną z najważniejszych części ustroju demokratycznego i wyraziła swoją aprobatę w stosunku do głosowania.

Warto jednak zwrócić uwagę na to, że duże grono osób nie było zainteresowane wyborami. Czy właśnie to jest dowód na to, że głosowania nie są wystarczająco propagowane wśród ludności? Nie można jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie, ale organy władzy definitywnie powinny się nad tym zastanowić.



Podobało Ci się

Komentarze

Brak dodanych komentarzy.

Jeżeli uważasz, że relacja zawiera nieodpowiednie treści, zgłoś to administratorowi Zgłoś