Młodzi Głosują w Ogrodniku.
REALIZACJA ZADANIA: "Wybory młodzieżowe"
Przygotowania
Zadania rozdzielił nauczyciel opiekun- Justyna Stępińska według preferencji uczniów. Jednocześnie w działaniach wspierali nas wszyscy nauczyciele w szkole, umożliwiając uczniom oddawanie głosów podczas zajęć lekcyjnych, Każdy otrzymał zakres zadań do wykonania. Pracowaliśmy według sugerowanego niezbędnika komisji wyborczej. Na podstawie list obecności przygotowano spis wyborców i w liczbie uprawnionych do głosowania karty do głosowania, karty z nazwami klas, drogowskazy do lokalu wyborczego. Wcześniej ustalono okręg wyborczy dla naszej szkoły.
Data wyborów została wyznaczona po analizie planu lekcji i praktyk, tak aby każdej klasy uczeń mógł głosować. Termin głosowania wyznaczono na dzień 22 maja 2019 roku.
Na lokal wyborczy wyznaczono salę 113, w całej szkole znalazły się informację, gdzie i kiedy można oddać głos. Pojawiły się też informację o ważności głosów czyli znaku X, przy wybranym komitecie wyborczym.
W lokalu wyborczym ustawiono przezroczystą urnę, zaplombowaną przez komisję przed głosowaniem.
Wyznaczono miejsca dla głosowania tajnego i komisji wyborczej
Przeprowadzenie wyborów
Młodzież głosowała w godz.8:00-12:00, na podstawie legitymacji lub identyfikatora szkolnego. Po sprawdzeniu tożsamości i podpisie na liście wyborczej. Wyborca pobierał kartę do głosowania, komisja zwracała uwagę na konieczność przeczytania instrukcji, tak aby oddać ważny głos. Młodzież miała do dyspozycji wydzielone miejsca do głosowania tajnego. Każdy uczeń oddawał głos samodzielnie, zachowując zasadę głosowania bezpośredniego.
Głosowano podczas przerw i na lekcjach np. na pierwszej godzinie lekcyjnej gdy klasa zaczynała zajęcia później.
Odbiór głosowania był pozytywny, uczniowie wychodzili zadowoleni po "spełnieniu" obowiązku obywatelskiego. Podczas głosowania zaskoczyło nas to, że zdarzyły się przypadki gdy oddając głos uczeń głośno wyrażał swoje poglądy, na kogo będzie głosował. Taka osoba proszona była o zachowanie ciszy wyborczej podczas pobytu w lokalu wyborczym. Pojawiły się również pytania o to czy działania nie są polityczne, lub związane z kampanią wyborczą.
Zaskoczył nas wynik wyborów, nie pokrywa się on z żadnym dotychczasowym sondażem przedwyborczym. Zadawaliśmy sobie pytane co było motywem głosowania uczniów, czy głosowali znając faktycznie swoje preferencje wyborcze, czy na osoby najbardziej charakterystyczne na obecnej scenie politycznej.
Warto podkreślić, że podczas kampanii profrekwencyjnej podkreślaliśmy istnienie aplikacji Latarnik Wyborczy i duża część młodzieży deklarowała chęć i wykonała test.
Jednocześnie promowaliśmy aplikację Latarnik Wyborczy wśród nauczycieli i pracowników administracyjnych szkoły.
Wyniki wyborów
Frekwencja wyniosła 61,3%. Najwięcej głosów zdobyły dwa różne Komitety- KW Wiosna Roberta Biedronia 38 ważnych głosów i KW Prawo i Sprawiedliwość 44 ważne głosy, na trzecim miejscu znalazł się KWW Konfederacja Korwin Braun Liroy Narodowcy 23 głosy, czwarte miejsce to Kukiz 15 - 22 głosy. KKW Koalicja Europejska PO PSL SLD N. Zieloni 12 głosów, Jedność Narodu 9 głosów, Polska Fair Play 3, a KWW Lewica Razem Partia Razem, Unia Pracy, RSS 2. Ustalono, że do wiadomości bezpośrednio po wyborach podana została frekwencja wyborcza - FB i strona internetowa szkoły. Wyniki zostaną podane w powyborczy poniedziałek. Jednocześnie relacja z symulacji wyborów została umieszczona na stronie internetowej organu prowadzącego szkołę czyli Starostwa Powiatowego w Sochaczewie.
Brak dodanych komentarzy.
Jeżeli uważasz, że relacja zawiera nieodpowiednie treści, zgłoś to administratorowi Zgłoś