Co wiemy o wyborach do PE?
REALIZACJA ZADANIA: "Sprawdź wiedzę o wyborach i Parlamencie Europejskim"
Przygotowania
Podzieliliśmy się na grupy, które realizowały poszczególne zadania - przygotowanie pytań, część organizacyjna (wydrukowanie i wycięcie pytań), chodzenie po klasach i zbieranie odpowiedzi z poszczególnych klas, analiza sondażu. W realizacji zadania wspierał nas nasz opiekun, ale także inni nauczyciele, którzy wyrazili zgodę na przeprowadzenie sondażu na początku ich zajęć. Spotkaliśmy się z życzliwym nastawieniem do naszej pracy.
Przeprowadzenie sondażu
Sondaż został przeprowadzony w naszej szkole. Zadaliśmy trzy pytania dotyczące Parlamentu Europejskiego (Ile trwa kadencja PE?, Kiedy odbędą się najbliższe wybory do PE?, Ilu przedstawicieli do PE wybiera Polska?) i trzy dotyczące Latarnika Wyborczego (Czy wiesz czym jest Latarnik Wyborczy?,Czy zamierzasz z niego skorzystać przed najbliższymi wyborami do PE?, Czy uważasz, że to przydatne narzędzie?). Chcieliśmy dowiedzieć się, czy uczniowie znają podstawowe informacje o PE i Latarniku Wyborczym. Najważniejsze było według nas pytanie o datę najbliższych wyborów. Przepytaliśmy 95 uczniów klas pierwszych i 99 uczniów klas drugich, czyli w sumie 194 osoby. Byliśmy pozytywnie zaskoczeni nastawieniem uczniów do odpowiadania na pytania. Wyzwaniem było dla nas sformułowanie wniosków, ponieważ spodziewaliśmy się, że będzie zdecydowanie więcej poprawnych odpowiedzi.
Wyniki sondażu
Wyniki:
Sondaż o Latarniku wyborczym:
1. pytanie – 44 poprawne odpowiedzi na 194 – 22,7%
2. pytanie – 36 poprawnych odpowiedzi na 194 – 18,55%
3. pytanie – 39 poprawnych odpowiedzi na 194 – 20,1%
Sondaż o wyborach do Parlamentu Europejskiego
1. pytanie – 106 poprawnych odpowiedzi na 194 – 54,6%
2. pytanie – 126 poprawnych odpowiedzi na 194 – 64,9%
3. pytanie – 17 poprawnych odpowiedzi na 194 – 8,7%
Szczegółowa analiza sondażu została zamieszczona w pliku.
Wnioski:
- żaden uczeń klasy pierwszej nie wiedział, ilu europosłów wybierają Polacy - trzeba poszerzyć ich wiedzę na ten temat
- uczniowie klas drugich mieli lepsze wyniki, niż uczniowie klas pierwszych (co może wynikać z tego, że część z nich ma już skończone 18 lat i może głosować - stąd wzmożone zainteresowanie z ich strony)
- Latarnik Wyborczy był mało znany uczniom z naszej szkoły - pozytywnym efektem sondażu jest to, że po jego przeprowadzeniu wielu uczniów zdecydowało się go sprawdzić
Brak dodanych komentarzy.
Jeżeli uważasz, że relacja zawiera nieodpowiednie treści, zgłoś to administratorowi Zgłoś