Sondaż uliczny - znajomość zasad demokracji i funkcjonowania Unii Europejskiej

REALIZACJA ZADANIA: "Sprawdź wiedzę o wyborach i Parlamencie Europejskim"

Dodano: 21.05.2019

PUNKTY: 3

0

Przygotowania

Postanowiliśmy podzielić się na dwie grupy. Jedna miała za zadanie przeprowadzić ankietę dotycząca wiedzy o wyborach i Parlamencie Europejskim wśród uczniów naszej szkoły, natomiast druga przeprowadzić sondaż uliczny wśród lokalnych mieszkańców. W przygotowaniach do tego zadania wspierała nas nauczycielka historii i wiedzy o społeczeństwie, która pomogła nam przygotować pytania zawarte w ankiecie oraz kwestionariusz pytań, kierowanych do lokalnej ludności. Ankietę przeprowadziliśmy wśród uczniów na lekcjach historii i wiedzy o społeczeństwie. Następnie wyruszyliśmy na szkolne korytarze i podobne pytania zadaliśmy nauczycielom i pracownikom szkoły. Następnie udaliśmy się na ulice naszego miasta i również pytaliśmy mieszkańców o sprawy związane z Unią Europejską i funkcjonowaniem Parlamentu Europejskiego.

Przeprowadzenie sondażu

Sondaż przeprowadziliśmy w klasach, na szkolnych korytarzach oraz na ulicach naszego miasta. Pytaliśmy o datę najbliższych wyborów do PE, przystąpienie Polski do Unii Europejskiej, ilu posłów będzie zasiadać w PE, ilu z Polski, które państwo będzie miało najwięcej eurodeputowanych, według jakiego klucza posłowie zasiadają w PE, ile wynosi minimalny wiek kandydata na euro deputowanego, w jakim języku posłowie zabierają głos, ile trwa kadencja PE, jakie miasto jest oficjalną siedzibą PE. Zapytaliśmy również czy w poprzednich wyborach oddali swój głos i czy w tym roku wezmą udział w wyborach do Parlamentu Europejskiego. Zdecydowaliśmy się na te pytania ponieważ ich wyniki pozwoliły nam na przygotowanie działań i akcji profrekwencyjnych. Przepytaliśmy około 200 osób. Pozytywnie zaskoczył nas fakt, iż uczniowie naszej szkoły i mieszkańcy Kępna chętnie odpowiadali na zadawane pytania, byli bardzo życzliwi. Natomiast dużym wezwaniem było zachęcenie ich do udziału w najbliższych wyborach do Parlamentu Europejskiego.

Wyniki sondażu

Wyniki sondażu był zatrważające.Tylko 55% ankietowanych poprawnie wskazało datę najbliższych wyborów, 5% zna miasto, w którym znajduje się oficjalna siedziba PE, 12% Zna liczbę posłów, którzy będą zasiadać w PE od roku 2019, 52% zna państwo, które będzie miało najwięcej eurodeputowanych, 45% zna liczbę mandatów przeznaczonych dla posłów z Polski, tylko 21% wie wg jakiego klucza zasiadają posłowie w sali obrad, 14% zna w jakim języku europosłowie zabierają głos. Budujący jest fakt, iż większość 85%zna datę przystąpienia Polski do struktur Unii Europejskiej, a 50% ankietowanych wie ile trwa kadencja PE. Doszliśmy do podstawowego wniosku - znajomość struktur Unii Europejskiej jest niewielka wśród uczniów naszej szkoły oraz mieszkańców Kępna. Zauważyliśmy również pewną obojętność w stosunku do tych wyborów, brak wiary w sens oddania głosu. Postanowiliśmy jak najszybciej przeprowadzić lekcje dotyczące funkcjonowania struktur Unii Europejskiej oraz rozpocząć akcje profrekwencyjne aby zachęcić mieszkańców do partycypacji obywatelskiej.

Dokumenty dodatkowe
Plik do pobrania

Galeria zdjęć


Podobało Ci się

Komentarze

Brak dodanych komentarzy.

Jeżeli uważasz, że relacja zawiera nieodpowiednie treści, zgłoś to administratorowi Zgłoś