Dzień Europejski - kampania profrekwencyjna.

REALIZACJA ZADANIA: "Zorganizuj kampanię profrekwencyjną"

Dodano: 18.05.2019

PUNKTY: 6

1

Przygotowania

Zespół zaplanował:

1) przygotowanie materiałów - pakietu dla wychowawców (prezentacja o Parlamencie Europejskim oraz scenariusze zajęć)

2) przygotowanie plakatu profrekwencyjnego

3) przygotowanie krótkiego klipu pokazującego, że każdy głos jest ważny

4) przygotowanie Dnia Europejskiego - akcji profrekwencyjnej

5) przedstawienie aplikacji "Latarnik wyborczy"

Przeprowadzenie kampanii

Kampania profrekwencyjna została przeprowadzona 10 maja 2019 r - Dzień Europejski. Kampania została zrealizowana na terenie szkoły - czytelnia szkolna i była skierowana do uczniów naszej szkoły oraz nauczycieli. Na czterech lekcjach uczniowie uczestniczyli w kampanii, którą uroczyście otworzył Dyrektor Wacław Piędel. Dzień Europejski został zorganizowany przez uczestniczki projektu: Aleksandrę Dul, Patrycję Wolak, Paulinę Siek i Paulinę Boną pod opieką nauczycielki wiedzy o społeczeństwie i historii Anny Brak. Młodzież przez cały dzień uczestniczyła w działaniach informacyjnych na temat Parlamentu Europejskiego, Unii Europejskiej oraz Funduszy Europejskich. Uczestnicy wydarzenia wysłuchali prezentacji na temat działalności Parlamentu Europejskiego oraz projektu Młodzi Głosuja+. Następnie wzięli udział w dyskusji dotyczącej frekwencji wyborczej i skutecznych sposobów na jej zwiększenie. Na zakończenie został przeprowadzony quiz wiedzy o UE w aplikacji Kahoot, który był świetną okazją do wspólnej zabawy i wymiany poglądów. Na zwycięzców quizu czekały upominki przygotowane przez Pana Dyrektora Wacława Piędla. Działaniu pt. Dzień Europejski towarzyszyły również wystawy okolicznościowe i pamiątkowe zdjęcia uczestników mobilności „Europejskie praktyki- praca, nauka i doświadczenie” realizujących zagraniczne praktyki zawodowe w niemieckich firmach w ramach programu Erasmus+, sektor Kształcenie i szkolenia zawodowe oraz zdjęcia uczestników międzynarodowych spotkań młodzieży z projektu kulturowego „Tradycje bez granic. Podróż wokół regionalnych kultur” Erasmus+, sektor Edukacja szkolna. Regionalne Centrum Edukacji Zawodowej jest placówką, która z powodzeniem o d wielu lat umiejętnie pozyskuje fundusze europejskie(program Erasmus+, PO WER, RPO) w celu uatrakcyjnienia oferty edukacyjnej dla uczniów.

Lekcja o Parlamencie Europejskim

Wychowawcy klas otrzymali w kwietniu pakiet: plakat, prezentacja o Parlamencie Europejskim i dwa scenariusze zajęć - "czym zajmuje się PE?" i " Jak obywatele mogą wpływać na działanie PE?". Wychowawcy zrealizowali te tematy na zajęciach z wychowawcą. Łącznie wzięło w tym wydarzeniu 18 klas - ok. 300 uczniów.

Rezultaty

W wydarzeniach przygotowanych przez zespół udało się dotrzeć do wszystkich uczniów naszej szkoły - 18 klas. Punktem kulminacyjnym i najważniejszym wydarzeniem okazał się Dzień Europejski. Pokazał on iż wiedza uczniów na temat Unii Europejskiej nie jest wystarczająca. Stąd też planujemy aby taki Dzień Europejski na stałe wpisał się w kalendarz szkolnych wydarzeń. Mamy nadzieje, że poprzez przygotowane materiały: plakat i klip chociaż częściowo udało nam się obalić mit , iż "jeden głos nic nie znaczy". Bardzo ciekawym momentem była dyskusja, która wywiązała się przy prezentacji na temat frekwencji wyborczej.


Link do artykuły o akcji:

http://rceznisko.pl/rcez/index.php/1162-dzien-europejski-w-rcez-w-nisku

Galeria zdjęć


Podobało Ci się

Komentarze

Monika

Mistrz

27.05.2019 12:03

Gratuluję pomysłu; zaangażowaliście całą szkołę

Jeżeli uważasz, że relacja zawiera nieodpowiednie treści, zgłoś to administratorowi Zgłoś