Wybory szkolne

REALIZACJA ZADANIA: "Wybory młodzieżowe"

Dodano: 29.05.2019

PUNKTY: 250

0

0

Przygotowania

Dopiero w maju, po strajku i maturach pisemnych zaproponowałam 4 uczniom zorganizowanie szkolnych wyborów. Wybrałam osoby, które na rozszerzonym wos-ie oscylują wokół oceny- dostateczny. Wyłonił się naturalny lider tej grupy i podział na dwie pary. Chłopcy bez problemów uzyskali zgodę dyrekcji na udostępnienie auli i przeprowadzenie wyborów. Dziewczęta skupiły się na logistyce(np.rozwieszanie plakatów, drukowanie kart do głosowania, listy osób uprawnionych do głosowania czy sukno na stół dla komisji). Chłopcy zajęli się wymyślaniem skutecznych dróg poinformowania społeczności szkolnej (szkolny Facebook, Librus, goniec informujący osobiście po klasach), ustawianiem stolików, urny, flag.

W klasach, które uczę wspólnie rozwiązywaliśmy on-line "Wielki test o Unii Europejskiej." 21.05(wtorek) kandydat na posła Władysław Kozakiewicz miał możliwość spotkania się z większością uczniów.Zadałam zadanie domowe nt. przymusu wyborczego. Moja czwórka uparła się,że chce sprawdzić prawdziwą frekwencję.

Przeprowadzenie wyborów

24.05(piątek) od drugiej przerwy komisja rozpoczęła pracę w auli. Tylko zainteresowani przychodzili. Rygorystycznie sprawdzano okazywanie dowodu tożsamości (dowód osobisty, legitymacja szkolna), podpisywanie się na listach uprawnionych, zasadę tajności przy wypełnianiu kart. Głosowanie odbywało się tylko na przerwach. Dyrekcja osobiście obserwowała przez chwilę profesjonalną pracę komisji. Odwiedził nas również redaktor "Gazety Ziębickiej".Ciekawe,że większe zainteresowanie przejawiali pracownicy szkoły (nawet sprzątaczka) niż uczniowie. Po ostatniej lekcji sprawnie policzono głosy i posprzątano aulę. Członkowie komisji- uczniowie klasy o profilu prawno-policyjnej nie mogli zrozumieć odmowy głosowania z powodu braku legitymacji czy dowodu. Przecież noszenie dokumentu potwierdzającego tożsamość jest obowiązkiem.

Wyniki wyborów

Frekwencja wyniosła 7,3%. W wyborach zwyciężyło Prawo i Sprawiedliwość z wynikiem 2,7% a bezpośrednio za nim Koalicja Europejska z wynikiem 1,5% i Konfederacja- 1,5% i kolejno Wiosna- 1,1% i na ostatnim miejscu Kukiz 15 - 0,3%. Zaskakujące, że popularnością cieszy się partia rządząca (zwykle młodzież ją kontestuje). Nigdy nie miałam tak niskiej frekwencji.

Po raz pierwszy nie sprowadzano uczniów pod opieką nauczycieli do lokalu wyborczego. Nawet nie potrafią uzasadnić swojej nieobecności jakimikolwiek argumentami. Przekazałam wyniki i refleksje do lokalnej "Gazet Ziębickiej".


Podobało Ci się

Komentarze

Brak dodanych komentarzy.

Jeżeli uważasz, że relacja zawiera nieodpowiednie treści, zgłoś to administratorowi Zgłoś