ANKIETA - Co wiem o wyborach do Parlamentu Europejskiego?

REALIZACJA ZADANIA: "Sprawdź wiedzę o wyborach i Parlamencie Europejskim"

Dodano: 24.05.2019

PUNKTY: 0

0

0

Przygotowania

Wspólnie zdecydowaliśmy, że jednym z naszych zadań w akcji Młodzi Głosują będzie przeprowadzenie ankiety wśród uczniów, nauczycieli i pracowników naszej szkoły na temat wyborów do Parlamentu Europejskiego. Pisanie ankiety rozpoczęliśmy od poszerzenia naszej własnej wiedzy na ten temat. Potrzebne informacje znaleźliśmy na stronach internetowych sugerowanych przez Organizatorów projektu (m in.: www.europarl.europa.eu). W realizacji tego zadania bardzo pomogła nam też nasza koordynator, pani Agnieszka Żegleń. Zdecydowaliśmy się, że część pytań będzie otwarta, bo ciekawiło nas indywidualne zdanie ankietowanych. Zadbaliśmy też, żeby każda ankieta miała metryczkę, gdzie znajdowały się takie informacje jak płeć, status, wiek czy klasa.

 

Przeprowadzenie ankiety

Ankietę przeprowadziliśmy w dniu wyborów (22 maja 2019 r.) na terenie naszej szkoły wśród chętnych uczniów, nauczycieli i pracowników administracyjnych. Interesowało nas przede wszystkim co uczniowie naszej szkoły wiedzą o wyborach i czy brali by w nich udział, gdyby mieli takie prawo. Zdanie nauczycieli i pracowników szkoły, czyli osób uprawnionych do głosowania także było dla nas bardzo interesujące. Ponadto, chcieliśmy sprawdzić jaką elementarną wiedzę na temat wyborów posiada cała nasza szkolna społeczność. Napisaliśmy więc ankietę, która sprawdzała te dwa aspekty. Zdecydowaliśmy, że podzielimy pytania na dwa obszary. Pierwszy, obejmujący pytania od 1 do 6, odnosił się do postawy osoby ankietowanej wobec wyborów, drugi obszar (pytania 7 -10) dotyczył elementarnej wiedzy ankietowanego o wyborach do Parlamentu Europejskiego. Niewątpliwym wyzwaniem podczas przeprowadzania ankiety było zachęcić uczniów do udziału w niej . Kolejną trudnością było monitorowanie, żeby ankietowani uczniowie uzupełniali metryczki zgodnie z prawdą a nie dla zabawy, co niestety tez miało miejsce oraz do odpowiadania na wszystkie pytania. Pomimo tych nielicznych trudności pozytywnie zaskoczył nas fakt, że wszystkie ankiety (51 sztuk) zostały wypełnione.


Wyniki ankiety

W ankiecie brało udział 51 ankietowanych, w tym 27 uczniów, 13 nauczycieli i 7 pracowników obsługi. W sumie w badaniu wzięło udział 34 kobiet i 13 mężczyzn, 4 ankiety oddano bez podania statusu i płci.

Pytanie 1

Zdecydowana większość, bo 31 osób wie jakie wybory odbędą się 26 maja, 18 respondentów nie wie, przy czym 100% nauczycieli i pracowników obsługi odpowiedziało pozytywnie na to pytanie co pokazuje,że uczniowie wciąż nie mają takiej wiedzy.

Pytanie 2 o udział w wyborach

tak - 23

nie -17

nie wiem -9

Pytanie 3

Niektóre z uzasadnień dlaczego będę brać udział wyborach:

-nie chcę by inni decydowali za mnie

-chcę decydować w pewnym stopniu ożyciu Europejczyków i Polaków

-jest to ważne kto nas reprezentuje

-to mój obowiązek jak każdego Polaka

-chcę mieć wpływ na wybór reprezentantów Polski do UE

Pytanie 4

Niektóre z uzasadnień dlaczego nie będę brać udziału w wyborach:

-jestem niepełnoletni

-nie mam 18 lat

-nie mieszam się w politykę

-nie mogę

To pytanie sugeruje,że należałoby doprecyzować pytanie dla uczniów a niestety nie zrobiliśmy tego.


 

Pytania o wiedzę ogólną o wyborach do PE ( 6-10 )

 

Zdecydowana część respondentów wie,że PE jest instytucja Unii Europejskiej (36 ).

Niestety tylko prawie połowa osób (24) wiedziała, ile trwa kadencja posła PE,a 25 osób nie wiedziało.

Większość respondentów znała liczbę europosłów w PE (32 osoby) i datę pierwszych wyborów (30 osób)

 

Pytania te pokazały,że wciąż mamy dużo braków w wiedzy o UE jak i PE, które trzeba uzupełnić.

 

 

Galeria zdjęć


Podobało Ci się

Komentarze

Brak dodanych komentarzy.

Jeżeli uważasz, że relacja zawiera nieodpowiednie treści, zgłoś to administratorowi Zgłoś