Wybory

REALIZACJA ZADANIA: "Wybory młodzieżowe"

Dodano: 24.05.2019

PUNKTY: 250

0

0

Przygotowania

Przygotowanie wyborów obejmowało:

-druk 400 kart do głosowania,

-podbicie kart do głosowania pieczątką szkoły,

-sporządzanie spisu wyborców,

-zapieczętowanie urny,

-ustawienie stolików dla komisji i osób głosujących w szkolnej bibliotece- lokalu wyborczym,

-ogłoszenie terminu wyborów.

W organizacji wyborów wspierała nas Pani Monika Grzechacka- nasz opiekun, sekretariat szkoły, który udostępnił nam listę uczniów- spis wyborców i wydrukował karty do głosowania oraz Pan wicedyrektor będący Urzędnikiem Wyborczym w Gminie Wiśniowa dzieląc się z nami wiedzą dotyczącą np. sposobu podejmowania decyzji przez komisję, gdy głosy jej członków rozłożą się po równo (przy jednym wstrzymującym), czy sprawnego liczenie głosów. Datę wyborów wyznaczyliśmy na czwartek 23 maja.



Przeprowadzenie wyborów

Czynne prawo wyborcze w naszej szkole otrzymali uczniowie klas 7 i 8 szkoły podstawowej i 3 gimnazjum. Mogli oni głosować w czwartek przez 4 godziny w szkolnej bibliotece. Kartę do głosowania otrzymywali dopiero po złożeniu podpisu przy swoim nazwisku na spisie wyborców. Głos oddawali przez postawienie conajmniej dwóch, przecinających się w obrębie kwadratu, linii. Następnie wrzucali swój głos do urny. Pozytywnie nas zaskoczyło zachowanie ucznia, który nie posiadał obywatelstwa żadnego z państw Unii Europejskiej. Podczas, gdy większość uczniów dość obojętnie podchodziła do wyborów, on jeszcze przed rozpoczęciem głosowania nas odnalazł by dowiedzieć się, czy może oddać głos. Jako uczeń naszej szkoły figurował w spisie wyborców został zatem dopuszczony do głosowania. Posiadał również dokument potwierdzający jego tożsamość, co niestety nie było powszechne, pomimo licznych przypomnień. Właśnie brak dokumentów potwierdzających tożsamość był dla nas głównym wyzwaniem, nad którym należy w przyszłości popracować.

Wyniki wyborów

Frekwencja wyniosła ponad 60%. Zauważyliśmy, że wyjątkowo wysoka frekwencja (około 90%) była w klasach 3 gimnazjum, w których przeprowadziliśmy zajęcia, podczas gdy w klasach 8, w których zajęcia się nie odbyły była ona zdecydowanie niższa. Zatem nasze zajęcia przyniosły wymierny efekt w postaci wzrostu frekwencji. Wyniki wyborów zostały już dodane na platformie. Postanowiliśmy nie dzielić się wynikami wyborów z mediami przed zakończeniem ciszy wyborczej.

Galeria zdjęć


Podobało Ci się

Komentarze

Brak dodanych komentarzy.

Jeżeli uważasz, że relacja zawiera nieodpowiednie treści, zgłoś to administratorowi Zgłoś