Młodzi wyborcy w ZS2!

REALIZACJA ZADANIA: "Wybory młodzieżowe"

Dodano: 24.05.2019

PUNKTY: 253

0

Przygotowania

Przygotowania do szkolnych wyborów do PE rozpoczęliśmy od ustalenia z dyrekcją szkoły terminu i miejsca wyborów. Biblioteka szkolna standardowo zmieniła się w lokal wyborczy. O terminie wyborów informowaliśmy na tablicy informacyjnej i na fb. N adzień przed wyborami wchodziliśmy bezpośrednio do klas i przypominaliśmy o terminie wyborów. Następnie wybraliśmy członków szkolnej komisji wyborczej. Natalia, Paulina i Ilona jako członkowie szkolnej komisji wyborczej przygotowały całą dokumentację. Tutaj niezbędna okazała się pomoc pani sekretarki, która przygotowała dla nas listy osób uprawnionych do głosowania. Członkowie szkolnej komisji wyborczej przygotowali urnę wyborczą, wydrukowali i opieczętowali karty wyborcze. Po zakończeniu wyborów podliczyła głosy i ogłosiła wyniki na szkolnym fb.

Przeprowadzenie wyborów

Uczniowie mogli głosować podczas przerw. Lokal wyborczy był czynny od 9.00 do 12.15. Uprawnionych do głosowania było 122 uczniów (jesteśmy kameralną szkołą). Zaskoczeniem była dla całkiem niezła frekwencja wyborcza.

Poniżej szkolna ordynacja wyborcza.


REGULAMIN SZKOLNYCH WYBORÓW

DO PARLAMENTU EUROPEJSKIEGO 2019

W ZESPOLE SZKÓŁ NR 2 W SIEMIANOWICACH ŚLĄSKICH

§ 1

Wybory do organów SU są równe, tajne, powszechne i bezpośrednie.

 

§ 2

Prawo głosowania (czynne prawo wyborcze) posiada każdy uczeń szkoły.

 

§ 3

Szkolne wybory do Parlamentu Europejskiego przeprowadza Szkolna Komisja Wyborcza w skład której wchodzą 3 osoby.

§ 4

Szkolna Komisja Wyborcza powoływana jest na tydzień przed ustalonym przez dyrekcję szkoły terminem wyborów. Do jej obowiązków należy:

a. przygotowanie wyborów (lokal wyborczy, lista osób uprawnionych do głosowania, karty do głosowania)

b. ogłoszenie terminu i miejsca wyborów,

c. przeprowadzenie wyborów,

d. obliczenie głosów,

e. sporządzenie protokołu z wyborów i ogłoszenie ich wyników.

 

§ 7

Szkolne wybory do PE dokonują się w następujący sposób:

1. Głosowanie dokonuje się poprzez stawienie się przed Szkolną Komisją Wyborczą w określonym miejscu i terminie, przedstawienie legitymacji uczniowskiej członkom Komisji, złożenie podpisu na liście oraz wypełnienie kart do głosowania wg instrukcji na niej zamieszczonej i wrzucenie karty do urny wyborczej.

4. Wygrywa partia, która otrzymała największą liczbę głosów.





b. w miejsce stałych członków Zarządu SU - Zarząd SU powołuje osoby pełniące ich obowiązki na czas określony lub przeprowadza uzupełniające wybory powszechne,

c. w przypadku Przewodniczącego Zarządu SU – na czas określony obowiązki Przewodniczącego pełni Wiceprzewodniczący lub przeprowadza się uzupełniające wybory powszechne,

d. w przypadku wygaśnięcia mandatu Opiekuna SU – Zarząd SU w ciągu miesiąca od chwili wygaśnięcia mandatu przeprowadza uzupełniające wybory powszechne, a w tym czasie obowiązki Opiekuna pełni tymczasowo dyrektor szkoły.

 § 9

1. Zmiany w regulaminie ordynacji wyborczej można dokonać podczas wspólnych obrad Rady Samorządów Klasowych i Zarządu SU na wniosek Przewodniczącego SU, Opiekuna SU, dyrekcji szkoły lub co najmniej połowy członków Zarządu SU lub Rady Samorządów Klasowych.





Wyniki wyborów

Szkolna komisja wyborcza wydała 49 kart do głosowania. Frekwencja wyborcza 40%. Głosów ważnych było 47, 2 głosy były nieważne. Najwięcej głosów otrzymał komitet wyborczy PIS (23 głosy), na drugim miejscu znalazł się komitet wyborczy Wiosna Roberta Biedronia, na miejscu trzecim Koalicja Obywatelska.

Galeria zdjęć


Podobało Ci się

Komentarze

Brak dodanych komentarzy.

Jeżeli uważasz, że relacja zawiera nieodpowiednie treści, zgłoś to administratorowi Zgłoś