Szkolne wybory do PE

  • WYRÓŻNIONA RELACJA

    + 15 pkt

REALIZACJA ZADANIA: "Wybory młodzieżowe"

Dodano: 23.05.2019

PUNKTY: 265

0

0

Przygotowania

Nasz zespół nie był liczny (4 osoby) dlatego większość zadań wokół organizacji wyborów realizowaliśmy wspólnie. Razem przygotowaliśmy niezbędne materiały wyborcze, w tym karty do głosowania, lokal wyborczy. Stale mogliśmy liczyć na pomoc ze strony dyrekcji szkoły. Przygotowując plakat informujący o wyborach korzystaliśmy ze szkolnych komputerów, ksera. Często przekazywaliśmy różne ważne informacje wyborcze za pośrednictwem szkolnego radiowęzła. Z sekretariatu otrzymaliśmy listy uczniów, na podstawie których stworzyliśmy listy uprawnionych do głosowania. Ponieważ do naszej szkoły uczęszczają uczniowie z całej gminy - nasi koledzy mieszkający w różnych miejscowościach dostarczyli tam plakaty CEO, które zostały umieszczone na tablicach informacyjnych. W samej organizacji wyborów bardzo mocno wspierała na dyrekcja szkoły oraz władze naszej gminy. Dyrekcja pozwoliła nam wybrać odpowiednią salę, z kolei z UG w Pietrowicach Wielkich otrzymaliśmy m. in. profesjonalną urnę wyborczą. Zdecydowaliśmy, że wybory zorganizujemy 22 maja. W przededniu wyborów przygotowaliśmy salę. W pierwszej kolejności należało ją uprzątnąć, wynieść zbędny sprzęt. Następnie pojawiły się w niej dwa stoliki do głosowania, stół dla komisji, stanowisko dla komputera, miejsce na urnę wyborczą. Zadbaliśmy o to, aby znalazło się miejsce dla godła Polski oraz flag unijnych, jak i biało-czerwonych.


Przeprowadzenie wyborów

Wspólnie zadecydowaliśmy, że wybory odbędą się 22 maja. Na miejsce do głosowania wyznaczyliśmy salę, w której na co dzień pracuje szkolny psycholog. Lokal wyborczy czynny był od 8:00 do 13:00, chociaż na plakatach pojawiała się godzina 12:00. Zmiana podyktowane to była prośbami uczniów, którzy nie mogliby zagłosować przed godziną 12:00. Po wejściu, okazywali legitymacje lub inny dokument ze zdjęciem. Następnie podpisywali się na liście uprawnionych do głosowania. My instruowaliśmy ich jak maja głosować (oczywiście z technicznego punktu widzenia), po czym wrzucali kartę do urny wyborczej. W czasie kampanii pro frekwencyjnej staraliśmy się przekonać naszych kolegów i koleżanki, aby starali się głosować podczas przerw. Uczciwe zwracaliśmy uwagę na to, aby wzięcie udziału w głosowaniu nie było podyktowane wyłącznie perspektywą ,,wyrwania" się z lekcji. Z dumą możemy powiedzieć, że nasze apele zostały przyjęte ze zrozumieniem. Z naszych wewnętrznych obliczeń wynika, że większość głosów padło właśnie podczas przerw. Trochę obawialiśmy się o przebieg wyborów. Nasz lokal wyborczy nie był duży, co wymagało dyscypliny od głosujących. Ostatecznie z satysfakcją możemy odnotować, że nasi rówieśnicy zachowywali się odpowiednio, przyjmując konwencję wyborów.


Wyniki wyborów

Niestety frekwencja nie była wysoka, chociaż w głosowaniu uczestniczyli uczniowie od klas VI SP do VIII SP oraz gimnazjaliści. W sumie liczba uprawnionych do głosowania wyniosła 219. Oddano 108 głosów, z czego 5 było nieważnych. Ostatecznie frekwencja wyniosła 49,31 %, co oznacza że wyborach wzięła udział co druga osoba uprawniona do głosowania. Wyniki głosowania przedstawiają się w następujący sposób: 1. KWW Konfederacja Korwin Brun Liroy Narodowcy (31 głosów), 2. KW Wiosna Roberta Biedronia (14 głosów), 3. KKW Koalicja Europejska PO PSL SLD N. Zieloni (7 głosów), 4. KW Prawo i Sprawiedliwość (25 głosów), 5. KKW Lewica Razem - Partia Razem, Unia Pracy, RSS (9 głosów), 6. KWW Kukiz'15 (17 głosów), 7. KWW Polska Fair Play Bezpartyjni Gwiazdowski (0 głosów).



Podobało Ci się

Komentarze

Brak dodanych komentarzy.

Jeżeli uważasz, że relacja zawiera nieodpowiednie treści, zgłoś to administratorowi Zgłoś