Co wiemy o wyborach do PE?

REALIZACJA ZADANIA: "Sprawdź wiedzę o wyborach i Parlamencie Europejskim"

Dodano: 22.05.2019

PUNKTY: 0

0

0

Przygotowania

Podzieliliśmy się na grupy, które realizowały poszczególne zadania - przygotowanie pytań, część organizacyjna (wydrukowanie i wycięcie pytań), chodzenie po klasach i zbieranie odpowiedzi z poszczególnych klas, analiza sondażu. W realizacji zadania wspierał nas nasz opiekun, ale także inni nauczyciele, którzy wyrazili zgodę na przeprowadzenie sondażu na początku ich zajęć. Spotkaliśmy się z życzliwym nastawieniem do naszej pracy.

Przeprowadzenie sondażu

Sondaż został przeprowadzony w naszej szkole. Zadaliśmy trzy pytania dotyczące Parlamentu Europejskiego (Ile trwa kadencja PE?, Kiedy odbędą się najbliższe wybory do PE?, Ilu przedstawicieli do PE wybiera Polska?) i trzy dotyczące Latarnika Wyborczego (Czy wiesz czym jest Latarnik Wyborczy?,Czy zamierzasz z niego skorzystać przed najbliższymi wyborami do PE?, Czy uważasz, że to przydatne narzędzie?). Chcieliśmy dowiedzieć się, czy uczniowie znają podstawowe informacje o PE i Latarniku Wyborczym. Najważniejsze było według nas pytanie o datę najbliższych wyborów. Przepytaliśmy 95 uczniów klas pierwszych i 99 uczniów klas drugich, czyli w sumie 194 osoby. Byliśmy pozytywnie zaskoczeni nastawieniem uczniów do odpowiadania na pytania. Wyzwaniem było dla nas sformułowanie wniosków, ponieważ spodziewaliśmy się, że będzie zdecydowanie więcej poprawnych odpowiedzi.

Wyniki sondażu

Wyniki:

Sondaż o Latarniku wyborczym:

1. pytanie – 44 poprawne odpowiedzi na 194 – 22,7%

2. pytanie – 36 poprawnych odpowiedzi na 194 – 18,55%

3. pytanie – 39 poprawnych odpowiedzi na 194 – 20,1%


Sondaż o wyborach do Parlamentu Europejskiego

1. pytanie – 106 poprawnych odpowiedzi na 194 – 54,6%

2. pytanie – 126 poprawnych odpowiedzi na 194 – 64,9%

3. pytanie – 17 poprawnych odpowiedzi na 194 – 8,7%


Szczegółowa analiza sondażu została zamieszczona w pliku.


Wnioski:

  • żaden uczeń klasy pierwszej nie wiedział, ilu europosłów wybierają Polacy - trzeba poszerzyć ich wiedzę na ten temat
  • uczniowie klas drugich mieli lepsze wyniki, niż uczniowie klas pierwszych (co może wynikać z tego, że część z nich ma już skończone 18 lat i może głosować - stąd wzmożone zainteresowanie z ich strony)
  • Latarnik Wyborczy był mało znany uczniom z naszej szkoły - pozytywnym efektem sondażu jest to, że po jego przeprowadzeniu wielu uczniów zdecydowało się go sprawdzić
Dokumenty dodatkowe
Plik do pobrania

Galeria zdjęć


Podobało Ci się

Komentarze

Brak dodanych komentarzy.

Jeżeli uważasz, że relacja zawiera nieodpowiednie treści, zgłoś to administratorowi Zgłoś