Co nam mówią wyniki głosowania?

REALIZACJA ZADANIA: "Wybory młodzieżowe"

Dodano: 22.05.2019

PUNKTY: 256

0

Przygotowania

Wybory odbyły się 20 maja 2019 r. Funkcję lokalu wyborczego pełniła wydzielona część holu. Zawiesiliśmy tam plakaty promujące udział w wyborach. Przygotowaliśmy urnę z logo akcji. Zadbaliśmy o odosobnione miejsce pozwalające na dyskretne zaznaczenie głosu na karcie. Podzieliliśmy między członków szkolnej komisji wyborczej listy osób uprawnionych do głosowania. Na wszelki wypadek zapewniliśmy również głosującym długopisy.

Przeprowadzenie wyborów

Głosowanie odbywało się podczas trzech długich przerw. Zgodnie z zapowiedzią uczniowie i uczennice powinni okazać legitymację szkolną, ale w kilku wypadkach zgodziliśmy się na poręczenie wychowawcy klasy. Głosujący potwierdzali odbiór kart podpisem na liście osób uprawnionych do udziału w wyborach.

Wybory przebiegały bez zakłóceń.

Co było dla nas wyzwaniem? Nie udało nam się w pełni wyegzekwować zakazu agitacji w lokalu wyborczym. Wprawdzie zachęcaliśmy wszystkich do skorzystania z przygotowanego stolika, ale wiekszość osób nie zachowywała właściwej dyskrecji. Uczniowie i uczennnice wymieniali się uwagami, dzielili informacjami o programie komitetów wyborczych.

Wyniki wyborów

Frekwencja okazała się najsłabszym punktem naszej akcji - wyniosła 24,8%, czyli nie przełamaliśmy przekleństwa 76%. W wyborach uczestniczyły jedynie pojedyncze osoby z klas szóstych i siódmych, natomiast najliczniej głosowali uczniowie i uczennice klas ósmych. Być może był to rezultat przeprowadzonych w tych klasach lekcjach o Parlamencie Europejskim - odbywały się w ramach zajęć z wiedzy o społeczeństwie.


Wyniki nie zaskoczyły nas szczególnie. Wprawdzie okazały się znacząco różne od publikowanych aktualnie w mediach sondaży przedwyborczych, ale potwierdzały wnioski z naszej sondy. Najwięcej głosów uzyskały ex aequo dwa komitety wyborcze: Koalicja Europejska oraz Konfederacja Korwin Braun Liroy Narodowcy (27%).

Z korytarzowych rozmów mogliśmy się dowiedzieć, że z punktu widzenia młodzieżowego wyborcy strzałem w dziesiątkę okazało się połączenie ekscentrycznego "króla Internetu", czyli Korwina, z promującym legalizację miękkich narkotyków Liroyem - i podlanie tego narodowym sosem. Bo narodowe kojarzy się patriotycznie.


Wyniki pozostałych komitetów:

  • Wiosna Roberta Biedronia - 21%
  • Lewica Razem - 11%
  • Kukiz'15 - 9%
  • PiS - 5%


Relację z wyborów wraz z wynikami zamieściliśmy na stronie internetowej szkoły oraz na szkolnym fanpage'u na Facebooku.

Dokumenty dodatkowe
Plik do pobrania

Galeria zdjęć


Podobało Ci się

Komentarze

Brak dodanych komentarzy.

Jeżeli uważasz, że relacja zawiera nieodpowiednie treści, zgłoś to administratorowi Zgłoś